۱۰ دیوار مرزی در جهان که کسی حرفی از آن ها نمی‌زند

mohammad71

New Member
این روزها بحث دیوار مرزی مکزیک از جنجالی ترین موضوعاتی است که تاریخ سیاست ایالات متحده را درگیر خود ساخته است. موضوع ساخت دیوار مکزیک چنان برای ایالات متحده دردسرساز شده که بزرگ ترین و طولانی ترین تعطیلی تاریخ دولت این کشور را رقم زده است. موضوع از این قرار است که دونالد ترامپ برای ساخت دیوار مرزی با مکزیک از کنگره درخواست بودجه ای ۵ میلیارد دلاری کرده اما مجلس نمایندگان آمریکا که نانسی پلوسی دموکرات و از مخالفان سیاست های دونالد ترامپ ریاست آن را بر عهده دارد با این درخواست مخالفت کرده و ساخت دیوار مکزیک با چنین بودجه ای هنگفت را غیرموجه می داند.

[IMG]


دونالد ترامپ نیز چند روز پیش از آغاز سال نو میلادی دستور تعطیلی دولتش را داده و اعلام کرد تا زمانی که دموکرات ها بودجه درخواستی او را در اختیارش قرار ندهند دولت او در تعطیلی باقی مانده و صدها هزار نفر کارمند بدون حقوق خواهند ماند.اکنون این تعطیلی به یک ماهگی خود نزدیک شده و طولانی ترین تعطیلی دولت در تاریخ این کشور لقب گرفته است. اما این تنها دیوار مرزی جنجال آفرینی نیست که بین کشورها ساخته می شود. وقتی که به دیوار مرزی فکر می کنیم اولین دیواری که به ذهنمان می آید دیوار معروف برلین است و بعد از آن دیوار بین کره شمالی و جنوبی. اما این ها تنها دیوارهایی نیستند که بین دو کشور همجوار کشیده می شوند.

در ادامه این مطلب قصد داریم شما را با ۱۰ دیوار مرزی آشنا کنیم که برخی از آن ها سال هاست دو کشور را از هم جدا کرده و کسی صحبتی از آن ها به میان نمی آورد.
 

mohammad71

New Member
۱۰- دیوار مراکشی
[IMG]

دیوار مراکشی یا «بِرم» یک دیوار طولانی ۲٫۶۰۰ کیلومتری در صحرای غربی آفریقاست. این دیوار از شنی به ارتفاع ۳ متر تشکیل شده و با استفاده از حصار متصل شده به جریان الکتریسیته، رادار، سیم خاردار، سربازان مراکشی و بیش از ۷ میلیون مین زمینی محافظت می شود. بدین ترتیب این دیوار بزرگ ترین میدان مین جهان و محافظت شده ترین دیوار مرزی جهان لقب می گیرد. صحرای غربی یک منطقه مورد مناقشه است. در حالی که بسیاری از ما آن را بخش جنوبی کشور مراکش می دانیم، مردمان این منطقه می گویند که آن ها بخشی از یک کشور به رسمیت شناخته نشده به نام جمهوری دموکراتیک عربی صحرا است.

[IMG]

جبهه پولیساریو که برای استقلال و به رسمیت شناخته شدن این کشور خودخوانده می جنگد، کنترل نیم دیگر صحرای غربی که در آن طرف این دیوار است را در اختیار دارد. البته این دیوار مرزی مانع از حملات جبهه پولیساریو به سربازان مراکشی مستقر در مرز نشده است. شبه نظامیان این گروه با کندن تونل از زیر این دیوار وارد منطقه تحت حاکمیت مراکش می شوند و بزرگ ترین بازنده در میان این جبهه درگیری ساکنان صحرای غربی بوده اند که در دو طرف دیوار گرفتار شده اند. بسیاری از این ساکنان در اثر برخورد با مین های مرزی جانشان را از دست داده و یا به شدت زخمی شده اند.
 

mohammad71

New Member
۹- دیوار بغداد
[IMG]


دیوار بغداد یک دیوار بتنی ۴ متری است که بخش شیعه نشین و سنی نشین شهر بغداد را از هم جدا می کند. قبل از استقرار این موانع بتنی، شبه نظامیان متعلق به دو طرف با هم درگیر می شدند و در مواردی نیز به نظامیان عراقی و آمریکایی حمله می شد. نیروهای ارتش ایالات متحده این دیوار را در اطراف منطقه غزالیه جنوبی، جایی که شبه نظامیان مخالف مستقر شده بودند ساختند. در حالی که این دیوار تعداد قتل ها و حملات شبه نظامیان را کاهش داد اما باعث ایجاد نارضایتی در میان ساکنان دو بخش و به خصوص ساکنان سنی شهر شده که می گویند دیوار بغداد آن ها را از ارتباط با دیگر بخش های پایتخت محروم می کند و به نوعی تبعیضی است که علیه آن ها صورت می گیرد.

[IMG]


برخی دیگر نیز بر این باورند که دیوار بغداد برای محافظت از آن ها ساخته نشده بلکه هدف آن دور نگه داشتن آن ها و ایجاد ارتباط بین گروه ها شیعه و سنی دیگر است. برخی از امکانات و کسب و کارهای متعلق به بخش سنی نشین شهر بغداد نیز در خارج از دیوار مرزی بغداد واقع شده اند که بر سختی رفت و آمد برای شهروندان سنی می افزاید. بلافاصله بعد از ساخته شدن دیوار بغداد، تلاش هایی از جانب شبه نظامیان مخالف برای نابود کردن آن با استفاده از بمب صورت گرفت اما این تلاش ها ناکام مانده و تنها به بخش هایی از آن آسیب رسید که خیلی زود بازسازی شدند.
 

mohammad71

New Member
8 -
حصار الکتریکی مرز بوتسوانا-زیمبابوه
[IMG]


کشورهای بوتسوانا و زیمبابوه از طریق از یک حصار الکتریکی ۵۰۰ کیلومتری به ارتفاع ۲ متر که توسط دولت بوتسوانا ساخته شده، از هم جدا شده اند. مقامات کشور بوتسوانا ادعا می کنند که این حصار مرزی برای جلوگیری از انتقال بیماری های مسری که از طریق حیوانات اهلی قاچاق شده از زیمبابوه منتقل می شوند ضروری است. اگر این ادعا واقعیت داشته باشد نگرانی بوتسوانایی ها قابل درک است زیرا در زمانی که ساخت این حصار مرزی در سال ۲۰۰۳ پیشنهاد شد، کشور با بیماری های مسری مربوط به دهان و پای احشام مواجه بود که باعث شده بود مزرعه داران بوتسوانایی هزاران رأس از احشام خود را از بین ببرند. این موضوع تهدیدی بزرگ برای اقتصاد کشوری بود که پرورش احشام دومین منبع درآمدی آن شناخته می شد.

[IMG]


از طرف دیگر، زیمبابوه ادعا می کند که ساخت این حصار مرزی هیچ ارتباطی به بیماری مسری دهان و پای احشام نداشته و تلاشی از جانب دولت بوتسوانا برای دور نگه داشتن مردم زیمبابوه از مرزهای خود است. زیمبابوه در دوران ساخت این حصار مرزی با تورم شدید و بیکاری بی سابقه روبرو بود که باعث شده بود بسیاری از مردم این کشور به صورت قاچاق خود را به کشور همسایه، بوتسوانا، برسانند. جالب این که علیرغم صرف هزینه قابل توجه و ساختن این حصار مرزی، دولت بوتسوانا هیچگاه برق متصل به حصار را وصل نکرده و برای جلوگیری از ورود افراد و احشام به صورت قاچاق به کشور اقدام به استقرار نیروهای مرزی ننموده است
 

mohammad71

New Member
۷- حصار الکتریکی مرز آفریقای جنوبی- موزامبیک
[IMG]


آفریقای جنوبی سال ها پیش اقدام به ساخت یک حصار مرزی الکتریکی در مرز ود با موزامبیک و زیمبابوه کرد. در سال ۱۹۹۰، بخش موزامبیکی که در آن طرف این حصار قرار داشت و مردم محلی از آن با عنوان «مار آتش» یاد می کنند در اثر مرگ صدها غیرنظامی که از جنگ داخلی موزامبیک فرار کرده بودند مورد توجه قرار گرفت. این حصار مرزی الکتریکی یک شوک الکتریکی مرگبار ۳٫۵۰۰ ولتی را به کسانی وارد می کرد که با آن تماس برقرار می کردند. حصارهای الکتریکی معمولاً انواع مرگبار و غیرمرگبار دارند. نمونه های غیرمرگبار می توانند شوکی الکتریکی تا قدرت ۱۰٫۰۰۰ ولت را به مدت چندین میلی ثانیه به شخص وارد کنند. این مقدار شوک برای دور نگه داشتن افراد از حصار و جلوگیری از تلاش آن ها برای عبور از دیوار موثر است اما به دلیل مدت زمان کم این شوک، نمی تواند باعث مرگ فرد شود.

[IMG]


نمونه های مرگبار، که حصار مرزی آفریقایی جنوبی-موزامبیک از آن دسته است، شوک الکتریکی خود را به صورت مداوم و بی وقفه وارد کرده که مرگ فرد را در پی دارد. کسانی نیز که با خوش شانسی زنده مانده اند با سوختگی های شدید و یا از دست دادن اعضای بدن مواجه می شوند. بر اساس ادعای انجمن کاتولیک آفریقای جنوبی در امور آوارگان، این حصار مرزی سالانه باعث مرگ بیش از ۲۰۰ نفر می شود. در مقابل، نیروهای نظامی آفریقای جنوبی ادعا کرده ند که در ۳ سال گذشته تنها ۸۹ نفر در اثر تماس با این حصار الکتریکی جانشان را از دست داده اند. هر کدام از این ادعاها که درست باشد، حصار الکتریکی بین دو کشور باعث مرگ افراد بیشتری نسبت به دیوار برلین در طول ۲۸ سال استقرار شده است.

[IMG]


این دیوار باعث رونق کسب و کار قاچاقچیان شده که محل هایی خاص را در قبال دریافت پول به شهروندان موزامبیکی ارائه می کنند، مسیرهایی که عبور از آن ها با مرگ در اثر شوک الکتریکی روبرو نمی شود. یک مسیر جایگزین که مستقیماً به خاک آفریقای جنوبی منتهی می شود از طریق پارک ملی کروگر است که به خاطر تعداد زیاد شیرهای خود شناخته می شود. عبور از این پارک ملی به طور متوسط ۲۴ ساعت طول می کشد که برای شکار شدن توسط شیرهای گرسنه پارک کافی است.

[IMG]


نگهبانان این پارک بارها بقایای انسان هایی که توسط شیرها خورده شده اند را در این پارک ملی یافته اند. برخی از این شیرها چنان به آدمخواری عادت کرده اند که دیگر تمایلی به خوردن گوشت حیوانات دیگر ندارند. این شیرها چنان جسور شده اند که به نگهبانان پارک نیز حمله کرده و آن ها را مانند شکارهایشان کشته و می خورند. این حصار مرزی هنوز هم پابرجاست اما دیگر به جریان الکتریسیته متصل نبوده و از آن محافظت نمی شود. این حصار از چندین نقطه بریده شده و تعمیر نشده به حال خود رها شده است.
 

mohammad71

New Member
۶- دیوارهای صلح در ایرلند شمالی
[IMG]


دیوارهای صلح یک دیوار تنها نیست بلکه مجموعه ای از بیش از ۶۰ دیوار مرزی متفاوت است که بلفاست در ایرلند شمالی را تقسیم کرده است. در برخی نقاط این دیوار تنها از یک حصار چوبی کوتاه تشکیل شده و در بخش هایی دیگر دیوارها بتنی بلند را شامل می شود. این دیوارها در دوران پر آشوب ایرلند و برای جدا نگه داشتن اتحادطلبان و ملی گراین ایرلندی که دیدگاه های سیـاسی و مذهبی متفاوتی داشتند ایجاد شد.

[IMG]


پیش از ساخت این دیوارها، دو طرف حملاتی مرگبار را علیه یکدیگر راه انداخته بودند و ساخت این دیوارها خیلی آرام در مناطقی که هسته اصلی این درگیری ها بود آغاز شد. در آن زمان این دیوارها باعث شده بود که ساکنان منطقه احساس امنیت بیشتری داشته باشند. جالب این که بیشتر این دیوارها پس از اتمام درگیری ها ساخته شدند. اما در سال های اخیر رفته رفته این دیوارها برداشته شده و بر اساس برنامه ریزی ها تا سال ۲۰۲۳ دیوارهای صلح در ایرلند شمالی به طول کلی برداشته خواهند شد.
این روزها بحث دیوار مرزی مکزیک از جنجالی ترین موضوعاتی است که تاریخ سیاست ایالات متحده را درگیر خود ساخته است. موضوع ساخت دیوار مکزیک چنان برای ایالات متحده دردسرساز شده که بزرگ ترین و طولانی ترین تعطیلی تاریخ دولت این کشور را رقم زده است. موضوع از این قرار است که دونالد ترامپ برای ساخت دیوار مرزی با مکزیک از کنگره درخواست بودجه ای ۵ میلیارد دلاری کرده اما مجلس نمایندگان آمریکا که نانسی پلوسی دموکرات و از مخالفان سیاست های دونالد ترامپ ریاست آن را بر عهده دارد با این درخواست مخالفت کرده و ساخت دیوار مکزیک با چنین بودجه ای هنگفت را غیرموجه می داند.

[IMG]


دونالد ترامپ نیز چند روز پیش از آغاز سال نو میلادی دستور تعطیلی دولتش را داده و اعلام کرد تا زمانی که دموکرات ها بودجه درخواستی او را در اختیارش قرار ندهند دولت او در تعطیلی باقی مانده و صدها هزار نفر کارمند بدون حقوق خواهند ماند. اکنون این تعطیلی به یک ماهگی خود نزدیک شده و طولانی ترین تعطیلی دولت در تاریخ این کشور لقب گرفته است. اما این تنها دیوار مرزی جنجال آفرینی نیست که بین کشورها ساخته می شود. وقتی که به دیوار مرزی فکر می کنیم اولین دیواری که به ذهنمان می آید دیوار معروف برلین است و بعد از آن دیوار بین کره شمالی و جنوبی. اما این ها تنها دیوارهایی نیستند که بین دو کشور همجوار کشیده می شوند. در ادامه این مطلب قصد داریم شما را با ۱۰ دیوار مرزی آشنا کنیم که برخی از آن ها سال هاست دو کشور را از هم جدا کرده و کسی صحبتی از آن ها به میان نمی آورد.
 

mohammad71

New Member
۵- حصار مرزی اوکراین
[IMG]


دیوار اوکراین یک پروژه طراحی شده برای ساخت حصاری مرزی به طول ۲٫۰۰۰ کیلومتر و سیستم های خندقی در موازات آن است که اوکراین را از روسیه جدا می سازد. هزینه ساخت این دیوار توسط دولت اوکراین تأمین شده و با هدف جلوگیری از حمله نظامی دولت روسیه و یا شبه نظامیان طرفدار این کشور به خاک اوکراین ساخته خواهد شد. ساخت این حصار مرزی پس از الحاق شبه جزیره کریمه به روسیه آغاز شد. این دیوار هنوز در مرحله ساخت قرار داشته و با توجه به مشکلات و بحران هایی که در کشور وجود دارد به نظر نمی رسد که به پایان خود برسد. دولت اوکراین بودجه کافی برای تکمیل این حصار مرزی را در اختیار ندارد و مقدار اندک بودجه ای که تاکنون به این امر اختصاص یافته توسط پیمانکاران و نگهبانان مرزی فاسد دزدیده شده است.

[IMG]


بخش زیادی از قسمت ساخته شده نیز بسیار بدتر از پیش بینی ها بوده و استانداردهایی که قرار بود داشته باشد در ساخت آن لحاظ نشده است. تاکنون دولت اوکراین تنها موفق به کندن ۲۷۳ کیلومتر خندق و ۸۳ کیلومتر از حصار مرزی شده است. برخی از کارشناسان دفاعی نیز با شک و تردید به موثر بودن این حصار و خندق های مرزی می نگرند. هیچ گونه نگهبان مرزی در طول این حصار مرزی مستقر نشده و عرض و عمق خندق ها نیز به اندازه ای نیست که بتواند مانع از عبور تانک های غول پیکر و قدرتمند روسی شود. این حصار قرار بود در سال ۲۰۱۸ تکمیل شود اما اخیراً تاریخ تکمیل آن به سال ۲۰۲۱ موکول شده است. دولت اوکراین اعلام کرده که توان تامین هزینه مالی ساخت این حصار را نداشته و از دیگر کشورهای اروپایی در این زمینه درخواست کمک کرده است. دولت روسیه نیز در حال برپا کردن یک حصار مرزی برای جدا کردن منطقه کریمه از اوکراین است.
 

mohammad71

New Member
۴- دیوار بزرگ عربستان
[IMG]


دیوار بزرگ یک حصار مرزی ۹۶۶ کیلومتری همراه با سیستم خندقی است که عربستان سعودی را از عراق جدا می سازد. دولت عربستان برای اولین بار و از ترس عبور شبه نظامیان از مرز این کشور و ورود درگیری ها به خاک عربستان، در سال ۲۰۰۶ به فکر کشیدن این حصار مرزی افتاد. در سال ۲۰۱۴ و پس از این که داعش کنترل بخش بزرگی از خاک عراق را بدست گرفت، ساخت این حصار مرزی آغاز گردید زیرا مقامات عربستان از این بیم داشتند که بعد از تسخیر احتمالی بخش های جنوبی عراق، شبه نظامیان داعش وارد خاک عربستان شوند.

[IMG]


این مانع مرزی از ۵ ردیف حصار موازی، برج های دیده بانی، تجهیزات مراقبتی الکترونیک و بیش از ۳۰٫۰۰۰ نگهبان تشکیل شده است. در زمانی که این حصار در حال ساخت بود، در سال ۲۰۱۵، نیروهای داعش با هدف توقف ساخت حصار به یکی از پست بازرسی های مرزی عربستان حمله کردند. ۳ نگهبان مرزی در اثر این حمله کشته شدند که یکی از آن ها یک ژنرال بلند پایه به نام اوداح البلاوی بود که رهبر عملیات های مرزی در شمال کشور را بر عهده داشت. علاوه بر دیوار بزرگ در مرز عراق، دولت عربستان سعودی در حال ساخت یک دیوار ۱٫۶۰۰ کیلومتری دیگر در طول مرز خود با یمن است.
 

mohammad71

New Member
۳- حصار های کوِتا و ملیلا
[IMG]


کوِتا و ملیلا دو شهر اسپانیایی در مرز این کشور با شمال آفریقا هستند. هر دو شهر بخشی از خاک اسپانیا به شمار می آیند هر چند با کشور مراکش هم مرز هستند. بین این دو شهر و خاک اصلی اسپانیا سیستم حمل و نقل دریایی معمول برقرار است. نزدیکی این شهرها با شمال آفریقا باعث شده که مهاجران آفریقایی خود را به این دو شهر رسانده و از طریق کشتی ها و قایق های مسافربری خود را به خاک اسپانیا برسانند.

[IMG]


به همین دلیل دولت اسپانیا دست به ساخت حصار مرزی در مرز هر دو شهر با مراکش کرده تا از ورود مهاجران آفریقایی به کشور جلوگیری نماید. اتحادیه اروپا نیز میلیون ها یورو در اختیار دولت اسپانیا و مراکش قرار داده تا از ورود مهاجران از این منطقه به درون اتحادیه اروپا جلوگیری کنند. طول حصار مرزی در شهر ملیلا ۱۱ کیلومتر بوده و از ۳ ردیف حصار موازی که به تیغه های تیز، سیستم هشدار و گاز فلفل مجهز شده تشکیل شده است. التبه تاکنون سیستم پرتاب گاز فلفل در این حصار مرزی فعال نشده است.
 

mohammad71

New Member
۲- دیوار زیر زمینی مصر-غزه
[IMG]


برخلاف دیگر دیوارهای مرزی که تاکنون به آن ها اشاره کردیم، دیوار مرزی بین مصر و غزه یک دیوار زیرزمینی است. این دیوار مرزی زیرزمینی به منظور جلوگیری از قاچاق اسلحه به غزه از طریق تونل های زیرزمینی احداث شده است. دولت اسراییل به شدت منطقه غزه را در محاصره قرار داده و ورود کالا به این منطقه از فلسطین را به شت تحت کنترل دارد که این موضوع حتی وارد شدن غذا به غزه را نیز با مشکل مواجه کرده است. برای دور زدن این کنترل ها، مردم غزه به قاچاق کالاهای مورد نیاز خود از طریق تونل های زیرزمینی که در مرز با مصر حفر می کنند روی آورده اند.

[IMG]


اگر چه این دیوار مرزی زیرزمینی با هدف جلوگیری از قاچاق سلاح به درون غزه از طریق کانال های مخفی ساخته شده اما مسیر تونل هایی که برای ورود غذا و اقلام ضروری برای غیرنظامیان مورد استفاده قرار می گیرند را نیز مسدود می کند. دولت مصر اعلام کرده که طول این دیوار مرزی ۱۰ کیلومتر بوده و امکان سوراخ کردن آن وجود نخواهد داشت. این دیوار با کمک اسرائیل و ایالات متحده ساخته شده است. اسرائیل نیز خود در حال ساخت یک دیوار روی سطح زمین و زیر آن در مرز ۶۴ کیلومتری اش با غزه است. هنوز در مورد عمق این دیوار زیرزمینی چیزی گفته نشده اما قرار است در سال ۲۰۱۹ تکمیل شود.
 

mohammad71

New Member
۱- حصار مرزی هند-بنگلادش
[IMG]


هفتاد درصد از مرز ۴٫۱۰۰ کیلومتری هند و بنگلادش حصار کشی شده است. این حصار مرزی با ارتفاع ۲٫۴ متر با استفاده از سیم خاردار محافظت شده و در برخی نقاط از آن نیز از جریان الکتریسیته برای دور نگه داشتن بنگلادشی ها استفاده شده است. این حصار در دهه ۱۹۸۰ و بعد از وقوع درگیری در استان آسام هند به خاطر ورود مهاجران غیرقانونی بنگلادشی به این استان آغاز شد. اما این حصار مرزی نتوانسته به اهداف اولیه خود دست یابد زیرا هنوز هم مهاجران بنگلادشی و در موارد متعددی نیز تروریست های بنیادگرا از این حصار رد شده اند. نگهبانان مرزی فاسد با گرفتن پول از مهاجران بنگلادشی به آن ها اجازه ورود به خاک کشور را می دهند. برخی از این مهاجران نیز با استفاده از مدارک جعلی از سیستم کنترل مرضی عبور می کنند.

[IMG]


برخی دیگر نیز از طریق رودخانه هایی که در مرز مشترک دو کشور وجود دارد، بدون حفاظ بوده و بیش از ۱٫۱۱۶ کیلومتر از مرز هند و بنگلادش را تشکیل می دهند خود را به هند می رسانند. دولت هند به خاطر سیاست های خشونت بار و سختگیرانه خود در قبال مهاجران غیرقانونی بنگلادشی نیز مورد انتقاد قرار گرفته است. بین سال های ۲۰۰۱ تا ۲۰۱۰ بیش از ۹۰۰ مهاجر بنگلادشی که قصد ورود به خاک هند داشتند توسط نگهبانان مرزی این کشور به قتل رسیده اند. برخی از این قربانیان مهاجران غیرقانونی نبوده اند بلکه کشاورزان و مزرعه داران بنگلادشی بودند که محل زندگی آن ها در مجاورت مرز با هند قرار داشت. برخی دیگر نیز پس از تلاش برای دیدار با بستگانشان در خاک هند کشته شدند.
 
بالا